yandex

Famotep Tablet

İlacın etken maddesi Famotidin’dir. Famotep Tablet, asidin mideye salınmasını uyaran, histamin adlı kimyasalı bloke etmek suretiyle midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu gibi midenin aşırı asit ürettiği durumların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

FAMOTEP TABLET

HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu gibi midenin aşırı asit ürettiği durumların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, mide kanseri, astım , KOAH ya da solunum sistemi ile ilgili başka rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
İlacınızı doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
Bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan küçük çocuklara vermeyiniz.
Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol midenizin zarar görme riskini daha da arttıracaktır.
Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç kullanacaksanız ya da dikkat gerektiren bir aktivitede bulunacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
İlacın kullanımının 6. haftasından sonra bir iyileşme görülmez ise doktorunuzla görüşünüz.
Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
FAMOTEP TABLET’İN

KULLANIM ŞEKLİ

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
İLACIN

OLASI YAN ETKİLERİ

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
Kalp atımlarında hızlılık ya da çarpıntı, halüsinasyon, ve sarılık durumlarından herhangi biri veya bir kaçı görülürse ilacın kullanımını durdurup, derhal tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.


İlaç Etken Maddesi

 Famotidin

İlaç Marka İsmi

Famotep Tablet

  0 Yorum | 3313 okunma

drbilgileri.com sitesi üzerinden ilaç satışı yapılmamaktadır. Sitemizde yayınlanan yukarıda yazılı ilaç bilgileri bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Bir rahatsızlığınız varsa doktora gitmeniz ve verdiği tedaviyi uygulamanız tavsiye edilir. Doktor tarafından önerilmedikçe lütfen ilaç kullanmayın. Sitede yer alan bilgiler, tanı veya tedavi amaçlı değildir, oluşabilecek herhangi bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemiz Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının Akılcı İlaç uygulamasını desteklemektedir.


Famotep Tablet nedir, ne işe yarar, hakkında ayrıntılı almak için lütfen tıklayın

İlaç Hakkında Yazılmış Yorumlar

  1. avatar
    DrBilgileri.Com

    Famotep Tablet başlıklı bu ilaç tanıtımına ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki yorum alanına; adınızı, soyadınızı, verdiğiniz puanı ve ilaç hakkında düşündüklerinizi yazarak yorumu kaydet butonuna tıklayın. Yazdığınız yorum, editörlerimiz tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra içerik altında yayına verilecektir...

Sizde Yorum Ekleyin

    Etken maddesi aynı olan diğer ilaçlar